Ekonomi

İngiltere Tüketici Kredisi Başvuruları Rekor Seviyeye Ulaştı

İngiltere’de artan yaşam maliyeti nedeniyle bu yıl haziran ayında tüketicilerin ihtiyaç kredisi başvuruları toplamının 1,7 milyar liraya ulaştığı bildirildi.

İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) yapılan açıklamada, söz konusu kredi tedbirinin 2018 Nisan ayından bu yana en yüksek seviyede olduğu kaydedildi.

Analistlerin ülkedeki beklentisi, bu yılın haziran ayında tüketici kredilerinin 1.3 milyar lira seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

BoE’den yapılan açıklamada, bu yıl haziran ayında tüketicilerin kredi kartı harcamalarının yaklaşık 600 milyon lira olduğuna dikkat çekildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, bankaların tüketici mevduat hesaplarına uyguladığı ortalama faiz oranının bu yıl haziran ayında 3,95’ten 4,29’a yükseldiği belirtildi.

Borç krizindeki tüketicilere finansal tavsiyelerde bulunan bir sivil toplum kuruluşu olan Step Change’in Dış İlişkiler Direktörü Richard Lane, bankanın verilerini değerlendirerek, “Birleşik Krallık’ta yaşam maliyetinin arttığı bir ortamda, hane halkı günlük giderlerini karşılamak için ihtiyaç kredilerine giderek daha fazla güvenmek zorunda kalacaklar.

Banka telefon uygulaması Plum’un CEO’su Victor Trokoudes, “Salgın döneminde birikimi olan tüketicilerin birikimlerini kullanmak zorunda kaldıktan sonra tüketici kredisi başvurusu yapmak zorunda kaldıklarına tanık oluyoruz” dedi.

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 8,7 ile sabit kalmasının ardından BoE, politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkardı.

Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 5’ten son 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’e yükseltmesini bekliyor.

canik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu